NUMĖR 4
SOT ËSHTË
 
BALLINA
PĖRMBAJTJA
POLITIKĖ
EDITORIALI
BOTA
INTERVISTA
AKTUALITETE
HISTORI E JET...
VËSHTRIME
HAPËSIRA SHQ...
PIKËPAMJE
DOSJA E JONË
ART dhe KULTURĖ
MARKETING
KONTAKT
ARKIVI
 
 
Të marrë fund përçarja e të krijohet lidershipi unik kosovar

Bisedë me Sabri Godon, kryetar i Komisionit për Politikë të Jashtme
të Parlamentit Shqiptar

Nė Maqedoni prej pardje pėr njė vizitė zyrtare po qėndron njė delegacion i anėtarėve tė Komisionit pėr politikė tė jashtme tė Kuvendit tė Shqipėrisė, i udhėhequr nga kryetari i tij, Sabri Godo. Delegacioni takimet zyrtare i vazhdoi edhe gjatė ditės sė djeshme kur shfrytėzuam rastin pėr tė biseduar me Zotin Godo pėr
vizitėn nė Maqedoni, pėr pėrmiriėsimin e marrėdhėnieve shqiptaro-maqedonase, ēėshtjen e Kosovės, aktualitetet nė Shqipėri, etj.

PËR MË SHUMË >>>

 
INTERVISTA VITI I - 30 KORRIK 1999

Unë e kam kryer detyrën time
Intervistė me Dr. Shaqir Shaqirin pėrfaqėsues i Kosovės pėr vendet skandinave

Shaqir Shaqiri prej vitesh ėshtė pėrfaqėsues i Kosovės pėr vendet skandinave njėherit pjesėtar i kahershėm i Lėvizjes pėr Pavarėsi.

Pėr shumė shkaqe e zgjodhėm si bashkėbisedues pėr lexuesit e Pasqyrės

1. Mė sa dijmė ju jeni larguar nga Kosova menjėherė pas konflikteve tė mėdha qė keni pasur me disa anėtarė tė kryesisė sė atėhershme tė LDK-sė?

Pėrgjigja: Mund tė thuhet edhe kėshtu. Mirėpo arėsyeja e mbetjes sime jashtė Atdheut nuk mund tė lidhet me kėtė. Nė tė vėrtetė, nė vjeshtėn e vitit 1993 isha nė vizitė zyrtare nė disa vėnde evropiane dhe kur po bėhesha gati tė kėthehesha pėr Kosovė, njėri nga bashkėpunėtorėt e mi mė telefonoi dhe mė tha se “duhej tė mbetesha aty ku isha'. Ishte ky sinjal se diē nuk ishte nė rregull.

Tė nesėrmėn, pėrmes 'Informatorit' tė QIK-ut kuptova se njė grup aktivistėsh ishin burgosur nga forcat serbe. Ishte fjala (sipas mediave serbe) pėr anėtarė tė Ministrisė sė Mbrojtjes tė Republikės sė Kosovės. Meqė qysh nga fillimi i organizimit tė njė lloj Mbrojtjeje Teritoriale isha nė kontakt me zt. Hajzer Hajzerin (i cilėsuar nga serbėt si Ministėr i Mbrojtjes) u detyrova tė mbetem jasht Kosovės.

Qė atėherė kam patur dyshim se dikush nga prijėsit e atėhershėm tė LDK-sė mund tė ketė dorė nė kėtė 'marifet'. Ishte ky njė grup 'komisarėsh politik' qė haptazi pat filluar tė hedhė 'gurė e drunj' mbi tė burgosurit politik... E dija se ky grup ķshte nė gjendje tė bėnte ēmos pėr tė na eliminuar nga skena politike dhe mezi priste rastin (ose e krijoi edhe vet) qė 'tė mė heqnin qafet'.

Unė isha bėrė halė nė sytė e tyre (por jo vetėm unė) dhe pėrderisa unė konfrontohesha me ta haptazi, ata punonin nė prapaskenė dhe 'Rasti i Ministrisė sė Mbrojtjes'ishte i mirėpritur (ose edhe i inskenuar nga vetė ata) drejt mėnjanimit tė njerėzve tė papėrshtatshėm.

2. Ka qenė ky shkaku i konfliktit?

Pėrgjigja: Jo. Shkaqe pėr konflikte ka patur thuajse ēdo ditė. Ta zėmė, nuk mė ka pėlqyer puna e kėtij grupi nė dy fronte. Ditėn rrinin me ne nė kryesinė e LDK-sė, kurse netėt i kalonin me strukturat e vjetra komuniste dhe me njė Zot e di se kė tjetėr...!Qė nga themelimi i saj, LDK-nė e kam konsideruar jo si parti tė mirėfilltė politike por si Lėvizje Kombėtare, prandaj edhe pranova tė jam njėri nga funksionarėt e saj.

Mirėpo, dalngadalė zura tė zhgėnjehem nė njė grup tė caktuar njerėzish qė ishin nė kryesinė e LDK-sė. Fillimisht, pėr kėtė grup tė gjithė tė burgosurit politikė ishin marksistė-leninistė dhe ishin tė burgosurit politikė ata tė cilėt e kishin prishur 'rehatinė“ e Kosovės.

Meqė pengesėn kryesore pėr realizimin e planeve tė tyre e shihnin nė mua, filluan 'ndėrskamcat' nga tė gjitha llojet: Fshehja e tė gjitha porosive nga diplomacitė e huaja dėrguar pėrmes fax-it apo pėrmes postės sė rėndomtė; fshehja e kėrkesave

(pėrsėri nga diplomacitė e huaja) pėr takime edhe me pėrfaqėsues tė partive tė tjera politike (normalisht duke u pėrkujdesur qė tė mos dėmtohen partitė simotra tė LDK-sė), etj.

Ky grup shkoi aq largė nė pafytyrsinė e vet saqė nė takimet me tė huajt (gjatė ndonjė udhėtimi timin jasht Kosovės) nuk nguronin tė mė etiketonin edhe mua edhe tė gjithė tė tjerėt qė nuk ishin nga ky grup.

U desh t“u kundėrvihem kėtyre marifetllėqeve, gjenerator tė tė cilave ishin sidomos Edita Tahiri, Anton Kola e Regjep Gjergji.

Mirėpo, pėr fat tė keq, tė gjitha kėto fsheheshin dhe “lustroheshin“ nga Ibrahim Rugova.

Nuk bėri pėrshtypje as kėrkesa ime qė tė mirret nė pėrgjegjėsi Edita Tahiri pėr shkak se ishte ajo qė nė radhėt tona kishte futur njeriun i cili mė vonė (pak kohė pas Referendumit) u dėshmua (dhe vet pranoi) se bashkėpunonte me dy shėrbime serbe: Me Shėrbimin e UDB-sė dhe me shėrbimin famėkeq tė KOS-it ushtarak serb.

3. Kur jeni angazhuar si pėrfaqėsues i Kosovės pėr vendet skandinave?

Pėrgjigja: Ishte koha kur Qeveria e asokohe kishte ndėr mėnd tė hapte pėrfaqėsitė nė vėndet perendimore, dhe nė verėn e vitit 1995 u caktova nė kėtė post.

4. Cilat kanė qenė problemet me tė cilat jeni pėrballur gjatė kėsaj kohė?

Pėrgjigja: Probleme ka patur tė natyrave tė ndryshme, mirėpo problemi mė i madh ka qenė mos-komunikimi dhe mos-koordinimi i punėve me qendrat e tjera, e sidomos me zt. Bukoshi. Ndonėse kam insistuar dhjetėra e dhjetėra herė qė tė takohemi e t“i koordinojmė punėt, nuk u takuam asnjėherė.

U desh dy herė qė me shpenzimet e mia (ndonėse jetoj nga asistenca sociale) tė udhėtoj pėr nė Gjermani e tė takohem me zt. Bukoshi...

Ta them tė drejtėn, nga ky mos komunikim dhe moskoordinim jam pėrpjekur tė nxjerrė pėrparėsinė dhe tė punoj 'kokė mė vete'. Kjo ka tė bėjė para sė gjithash me pėrpilimin e Informatorėve nė gjuhėt e huaja sipas shijes jo tė LDK-sė dhe QIK-ut. Nė kėta informatorė me tė cilėt Zyra nė Stokholm 'bombardonte' mediat perėndimore dhe diplomacitė e huaja nė mbi 700 adresa pėr ēdo ditė nuk kishte frymė partiake tė njėanshme, dhe ajo qė ėshtė kryesorja, nė kėta informatorė (tė pėrditshėm) glorifikohej qė nga dita e parė lufta e shenjtė e UCK-sė.

E njejta gjė bėhej edhe gjatė takimeve tė mia tė shumėta me diplomacitė e vėndeve skandinave dhe me koret diplomatike tė akredituara nė Stokholm.

5. Si e kanė shikuar mė parė dhe si e shikojnė tani ēėshtjen e Kosovės vendet skandinave?

Pėrgjigja: ėshtė dashur punė e madhe dhe pėrkushtim i jashtzakonshėm qė ēėshtja e Kosovės tė trajtohej nė favor tonin.

S“ka nevojė t“ua pėrkujtoj se Serbia kishte marrėdhėnie shumė miqėsore me Suedinė dhe vėndet e tjera nordike pėr afro pesė decenje.

Mirėpo, pse sot ēėshtja e Kosovės shihet ndryshe nga pėrpara, ėshtė meritė para sė gjithash e luftės sė lavdishme tė UCK-sė e cila e solli Kosovėn nė agjendat botėrore. Frikacakun s“e do njeri. Trimėria dhe devotshmėria e UCK-sė ndaj ēėshtjes sė shenjtė LIRISĖ SĖ ATDHEUT nuk mundi e tė mos ndjellte admirim tek tė gjitha shtresat, pra edhe tek ato shtetėrore.

Prandaj sot nuk mungon as mbėshtetja morale e as ajo materiale pėr Kosovėn.

6. Sa ka qenė mbėshtetja e mėrgimtarėve tanė nė Skandinavi pėr njohjen e ēėshtjes sė Kosovės?

Pėrgjigja: Mbėshtetja ka qenė nė nivel (tė shumtėn e rasteve mė e mirė se nė shumė vėnde tė tjera evropiane) por, kujtoj se kemi mundur tė bėjmė edhe mė shumė.

7. Cili prej vendeve skandinave mbėshtet mė sė shumti ēėshtjen e Kosovės?

Pėrgjigja: Asnjėri nga vėndet skandinave nuk mund tė veēohet pėr mbėshtetje mė tė madhe apo mė tė vogėl. Nė Skandinavi ekziston njė lloj, do ta quaja kėshtu, “politikė nordike'.Nėse ndonjė nga kėto shtete merr ndonjė nismė - tė tjerat e ndjekin menjėherė.Me njė fjalė: vėndet skandinave e kanė mbėshtetur ēėshtjen e Kosovės dhe gjithnjė kanė ndihmuar materialisht.

8. Siē dihet ju keni qenė pjesėmarrės nė Rambouillet. Nė ēfarė cilėsie keni qenė aty dhe meqė aty Kosova nuk ėshtė pėrfaqėsuar nė emėr tė institucioneve tė saj, nė kuadėr tė cilit prej 4 pėrbėrėsve tė delegacionit tė Kosovės keni qenė?

Pėrgjigje: Pėrmirėsim. Isha nė pjesėn e dytė tė kėsaj konference. Pra, nė Paris. Nė Rambouillet nuk arrita ngase edhe kėsaj here makineria e gjithfuqishme e 'komisarėve politik' tė LDK-sė e bėri tė vetėn. Edita Tahiri dhe truproja e Ibrahim Rugovės e kishin fshirė emrin tim nga lista e prezantuar nga LBD-ja dhe kishin futur njė njeri tė vetin. Megjithatė, nė Paris arita tė gjendem tok me pjesėmarrėsit e tjerė. Pra, kėrkesėn pėr bashkangjitjen time delegacionit kosovar e kishte bėrė LBD-ja.

9. Pėr Rambouillet flitet ēkamos. Aty flitet pėr pėrēarje tė thella nė mes pėrbėrėsve tė delegacionit tė Kosovės. Cka mund tė na thoni nė kėtė drejtim?

Pėrgjigje: Mė ėshtė thėnė se gjatė pjesės sė parė tė kėsaj Konference (nė Rambouillet) ka patur zėnka. Nė Paris mund tė vėrehej se zotėrinjtė Rugova dhe Bukoshi ishin thuaja tė vetmit qė i iknin kontakteve me anėtarėt e tjerė tė delegacionit. Kaptinė e veqantė ishte zt. Rugova tė cilin duhej thirrur edhe nga disa herė pėr tė biseduar tė gjithė sė bashku ose pėr tė marrė ndonjė vendim tė pėrbashkėt.

Por, befasi e kėndshme pėr mua ishte fakti se Kryeministri i Qeverisė sė Pėrkohshme, zt. Hashim Thaqi, dinte qė me pjekuri tė rrallė t“i mbulonte kėto... qė sė paku tė mos i vėrenin tė huajt. Pėr kėtė duhet pasur pjekuri politike dhe talent.

10. Rugova dhe B. Bukoshi nė Rambouillet a silleshin ashtu siē i njihnim ne, pra si Kryetar i Republikės, gjegjėsisht i qeverisė apo si pėrfaqėsues tė LDK-sė nė delegacion?

Pėrgjigje: Gjithsesi jo si pėrfaqėsues shtetėror apo qeveritar. Arsyeja: Ata ishin pajtuar dy javė mė parė qė Kryeministėr i Qeverisė sė Pėrkohshme tė jetė pėrfaqėsuesi i UCK-sė (gjegjėsisht zt. Thaqi) dhe kėtė e dinin edhe pėrfaqėsuesit e Bashkėsisė Ndėrkombėtare qė punonin me ne.Kisha pėrshtypjen se zotėrinjtė Rugova dhe Bukoshi nuk paraqisnin pėr ta hiq mė shumė se kėshilltarėt e delegacionit kosovar.

11. Meqė nė Ramboullet H. Thaci u zgjodh kryetar i delegacionit tė Kosovės, si silleshin Rugova dhe Bukoshi, a e respektonin dhe a bashkėpunonin me tė?

Pėrgjigja: Fatkeqėsisht jo. Por, kjo mangėsi mbulohej mirė nga diplomacitė e huaja, tė cilat pėr cdo gjė i drejtoheshin mė sė pari zotit Thaqi; pastaj, pėrfaqėsuesve tė UCK-sė e tė LBD-sė. LDK-ja e kishte margjinalizuar veten edhe para tė tė huajve. Dhe, jo vetėm qė diplomatėt e huaj pėr ēdo gjė i drejtoheshin fillimisht zt. Thaqi, por edhe thirrjet mė tė shumėta pėrmes telefonit nga liderėt botėrorė i kishte pikėrisht zt. Thaqi.

12. Nė Rambouillet ka pasur disa ekspertė qė kanė ndihmuar delegacionin e Kosovės. Cilėt kanė qenė dhe nė raport me delegacionin serb, sa ka qenė i pėrgatitur delegacioni ynė pėr njė Konferencė, ku ėshtė vendosur pėr fatin e vendit?

Pėrgjigje: Delegacioni i Kosovės kishte numėr tė madh 'ekspertėsh'. Pėrveq zt. Fatmir Sejdiu (nė Paris) dhe zt. Enver Hasani (nė Rambuillet), nuk e di se cili dhe me cfarė kontribuoi. Ishin aty sa pėr sy e faqe (pjesa mė e madhe - nėse jo edhe tė gjithė, tė futur nė listė nga LDK-ja, dhe, fatkeqėsisht ose mediokritete ose gjysėm-analfabetė). Megjithatė, ndonėse tė hendikepuar me mospraninė e ekspertėve tė mirėfilltė, kujtoj se delegacionit kosovar nuk i mungoi pjekuria politike dhe nė asnjė mėnyrė nuk ka qenė mė i papėrgatitur se delegacioni serb.

13. Ju jeni ndėr funksionarėt e njėrit prej segmenteve tė rėndėsishme tė administratės sė qeverisė Bukoshi, i cili iu ka bashkangjitur z, Thaēi. Na tregoni se cili ka qenė shkaku?

Pėrgjigje: Unė nuk do ta formuloja kėshtu pjesėn e dytė tė pyetjes suaj. Unė nuk i jam bashkangjitur zt. Thaqi. Unė kam kryer detyrėn time nė Qeverinė e Bukoshit jo sipas shijes dhe direktivave tė LDK-sė, QIK-ut, etj. Do tė thoja se unė dhe stafi im kemi kryer punė pėr Kosovėn e jo 'pėr kėtė apo atė qeveri' apo parti politike. Kemi qenė Zyra e vetme e cila qė nga paraqitja e parė e paraqitjes sė UCK-sė nė skenėn Kosovare jo vetėm se nuk e kemi quajtur atė 'e ashtuquajtura' siē bėnte QIK-u, por kemi dalė edhe me Deklarata pėr Shtyp nė mbėshtetje tė saj; kemi mbėshtetur fondin atdhetar "Vendlindja Thėrret", etj., dhe kjo ka qenė therrė nė sy pėr pėr njerėzit e klaneve Rugova - Bukoshi. Punėn time e ka vlerėsuar zt. Thaqi e kabineti i tij dhe ka pasuar emėrimi im.

14. Por nė njė kumtesė tė kabinetit tė Bukoshit thuhet se ju kanė shkarkuar nga posti i pėrfaqėsuesit. Cilat kanė qenė shkaqet?

Pėrgjigja: Disa nga shkaqet i thash mė lartė. Pika e ujit qė bėri tė derdhet gota ishte THIRRJA ime e lėshuar pėr mjetet e informacionit (nė fund tė muajit Mars) nė tė cilėn kėrkova tė pėrkrahen institucionet tona tė mirrėfillėta, tė pėrkrahet Qeveria e Pėrkohėshme, tė pėrkrahet UCK-ja, tė pėrkrahet dhe tė ndihmohet fondi Vendlindja Thėrret', tė pushojnė zėnkat midis faktorit shqiptar, etj. Dhe, zt. Bukoshi, sipas asaj "pėr inatė tė nuses mė vdektė djali", shpejtoi tė dilte me vendimin pėr largimin tim.

15. Nė atė kumtesė ėshtė thėnė se nė vendin tuaj ėshtė emėruar Muhamet Shatri. Si e keni pritur ju kėtė dhe a ju ka rėnė qė tė takoheni ndonjėherė me tė gjatė pėrfaqėsimit tė dyfishtė?

Pėrgjigje: E kam pritur njė hap tė tillė nga zt. Bukoshi. Por, sic thoni ju, pėrfaqėsim tė dyfishtė, nė Skandinavi nuk ka. Kėtu nuk kemi zėnka tė llojit tė kėtillė. Edhe shqiptarėt edhe tė huajt e dijnė se cili ėshtė pėrfaqėsues i Kosovės nė Skandinavi. Fundja, nga mediat tona dhe ato tė huaja keni mundur tė kuptoni se cfarė “fushate“ diplomatike kisha javėt dhe muajt e fundit pikėrisht nė cilėsinė e Pėrfaqėsuesit Diplomatik tė Kosovės. Kisha takime me liderėt shtetėrorė tė vėndeve skandinave dhe me ambasadorė e personel tjetėr diplomatik tė vėndeve mė tė rėndėsishme tė politikės botėrore. Meritė pėr mospėqarje ka edhe zt. Muhamet Shatri, i cili ka deklaruar botėrisht se 'nuk pranon tė futet nė kėtė lojė jo tė ndershme“. Mund tė ndodhė qė zt. Bukoshi tė emėrojė edhe ndokė tjetėr, por nuk besoj se ka njeri qė mund tė ketė iluzione se mund tė bėjė diē nė kėtė plan duke u konfrontuar me pėrvojėn diplomatike mbi dhjetė vjeqare dhe me emrin qė ka krijuar kjo Pėrfaqėsi kėto pesė vitet e fundit. Njeriu i tillė do tė dilte qesharak dhe tragji-komik.

16. Si e shihni ju pozitėn aktuale tė Kosovės nė saje tė kontakteve qė keni me diplomatė tė ndryshėm?

Pėrgjigje: Tani cdo gjė varet prej nesh. Fuqitė e Mėdha, e para sė gjithash SHBA-tė dhe Britania e Madhe e kanė bėrė tė vetėn. Na ndihmuan tė krijojmė njė Kosovė gjysėm tė lirė. Kurse pėr ta bėrė Kosovėn plotėsisht tė lirė duhet punuar ne. Tani duhet dėshmuar para botės qė na ndihmoi se jemi tė zotėt tė krijojmė shtet dhe ta ruajmė kėtė shtet.

17. Si e shihni ju ekzistencėn e dy "qeverive" tė Kosovės nė Prishtinė dhe pėrpjekjet e tė dyjave pėr tė formuar administrata tė veēanta kudo nė vend?

Pėrgjigje: Keq! Kjo ėshtė turp! Kjo mund tė na kushtojė shumė! Me kėtė po dėshmohet se disa personalitetite politike tonat paskan luftuar mė shumė pėr pushtet se sa pėr clirimin e vėndit…Shikoni tani edhe sjelljet e zt. Rugova. C“ėshtė kjo? T“i bojkotosh nė tė njejtėn kohė edhe institucionet tona edhe ato ndėrkombėtare dhe nė tė njejtėn kohė t“i injorosh dy forcat kyce qė i sollėn Kosovės kėtė gjysėn-lirie: UCK-nė dhe NATO-n me institucionet e tjera ndėrkombėtare, kjo ėshtė, thėnė shumė butėsisht papėrgjegjėsi qė mund tė ndėrlidhet me shumėcka dhe tė shpie tė dyshojė nė mė tė keqėn. Si mund tė shpjegohet mospėrgjigja ftesės pėr takim nė Prishtinė me tre ministra tė jashtėm evropjan kur nė tė njejtėn ditė Rugova takohet me rusėt dhe me shkijet nė pushimoret pitoreske tė Zvicrės?! Apo si mund tė komentohet largimi i tij nga Prishtina pas vetėm disa orėsh? Kėthim nė plazhat italiane pėr tė vazhduar pushimet?! Tė jesh kryefamiljar i njė familje sado tė vogėl duhet tė sjellesh me mė shumė pėrgjegjėsi, e lėre mė tė tė pėlqejė t“i thuash vetes Kryetar i njė vėndi. Burrat e shtetit ndėrpresin vizitat shtetėrore pėr t“u kėthyer nė atdhe kur atje ndodhė ndonjė tėrmet apo edhe ndonjė aksident mė i madh rrugor, kurse Rugovės s“i bėnė pėrshtypje asgjė! Bile as zbulimi i pėrditshėm i varrezave masive qė po e trondisin tė huajin!?

18. Sa e dėmton kjo praktikė ēėshtjen e Kosovės?

Pėrgjigje: Jo qė njė gjė e kėtillė e dėmton shumė ēėshtjen e Kosovės, por kjo mund tė jetė fatale pėr tė gjithė ne. Bota qė na ndihmoi mund tė na e kėthejė shpindėn. E po tė ndodhė kjo mund tė na marrė lumi. Mund tė ndodhė qė kjo kaptinė e ndritshme e historisė sonė e krijuar me shumė vuajtje e shumė gjak tė kėthehet qindra vjet prapa... Kėtė nuk kam guxim as ta ėndėrroj. Ky do tė ishte ankthi mė i trishtuar historik nėpėr tė cilin do kalonte Kosova shekuj tė tėrė… KJO NUK GUXON TĖ NA NDODHĖ!


COPYRIGHT ©2001 WWW.PASQYRA.COM PASQYRA - INFO WEBMASTER NDRYSHUAR MË:. 21.10.2004 22:59
ASNJË ARTIKULL NUK MUND TË BOTOHET PA LEJEN ME SHKRIM TË REDAKSISË